Kdy používat ústní roušku

Roušku na svá ústa a nos používejte vždy kdy jdete mezi další lidi.

V každém případě roušku noste pokud máte kašel, nebo kýcháte, abyste ochránili své okolí od možného nakažení kapénkovou infekcí. Běžná ústní rouška tedy primárně chrání vaše okolí. Rouška s kapsou s vloženým nano filtrem pak významně zvyšuje i ochranu vašeho zdraví a filtruje i vdechovaný vzduch.

U ústní respirační roušky s vloženým nano filtrem je potřeba také počítat s lehce ztíženým dýcháním kvůli vysoké filtraci vzduchu. Pro fyzicky náročné aktivity bude tedy vhodnější zvolit k tomu speciálně určené respirátory.

Jak ústní roušku správně používat

Používejte vždy suchou a správně dezinfikovanou ústní roušku.

  1. Před nasazením ústní roušky si vždy pečlivě omyjte ruce teplou vodou s mýdlem, nebo použijte dezinfekci k tomu určenou (např. Anti-Covid, či jiný dezinfekční roztok a gel ničící bakterie a viry).
  2. Rouškou si zakryjte ústa i nos a ujistěte se, že rouška správně zakrývá celý váš obličej bez mezer a zajistěte správným uvázáním na svém místě.
  3. Během nošení se roušky nedotýkejte abyste ji případně nekontaminovali špinavýma rukama, nebo naopak nekontaminovali své ruce od vnější části roušky. Pokud možno manipulujte s rouškou pouze pomocí tkaniček, či gumiček, které roušku drží na vašem obličeji.
  4. Pokud je rouška již vlhká, vyměňte ji co nejdříve za novou suchou roušku. Účinnost vlhké roušky může být pro vaši ochranu výrazně nižší. Dobu použití významně prodlužuje vložený nano filtr.
  5. Vždy, když potřebujete roušku sundat rozvažte ji a sundejte pouze držením za tkaničku, nebo gumičku. Roušku následně dezinfikujte dle postupu dále. Jednorázovou roušku vyhoďte do koše. Následně si důkladně dezinfikujte ruce teplou vodou s mýdlem, nebo dezinfekcí k tomu určenou (např. Anti-Covid, či jiný dezinfekční roztok a gel ničící bakterie a viry).

Dezinfekce bavlněné roušky a filtru z nanovlákna

  1. Filtr z nanovlákna se smí prát pouze na 60 ºC, je tedy potřeba jej z kapsy bavlněné roušky nejdříve vyjmout. Takto vypraný filtr je potřeba nechat minimálně 2-3 dny vyschnout, nebo použít sterilizaci jiným způsobem - viz. dále. Filtr z nanovlákna nelze žehlit, nebo propařovat párou, došlo by k jeho poškození. Je tedy vhodné mít filtrů více.
    Samotnou bavlněnou roušku můžete prát samostatně i na vyšší teplotu po dobu cca 30 minut, nebo nechat vyvařit cca 5 minut v hrnci ve vařící vodě. Po vyprání je potřeba roušku ještě vyžehlit ideálně za použití parní žehličky (např. klasická napařovací žehlička, parní generátor, nebo moderní napařovač oděvů - DOMO DO7056S).
  2. Dezinfekce roušky UV lampou je velice účinnou metodou sterilizace jak samotné roušky, tak filtru z nanovlákna. Ultrafialové záření (zejména UV-C) hubí veškeré bakterie i viry. UV nemusí ale vždy proniknout do potřebné hloubky látky a není známa potřebná doba po kterou je nutné UV zářením na bakterie a viry působit. Dezinfekci roušky UV lampou (horské sluníčko, antibakteriální vysavač s UV lampou DOMO DO223S aj.) lze tedy považovat za doplňkovou možnost sterilizace.
  3. Chemickou dezinfekci dezinfekčními roztoky (zpravidla vysoký obsah ethanolu s přídavkem peroxidu vodíku - např. Anti-Covid a jiné podobné přípravky doporučené WHO) lze považovat za vysoce účinnou metodu sterilizace roušky i nano filtru. Tyto dezinfekční roztoky mají velmi nízkou hustotu podobnou vodě a lze tedy jimi snadno dezinfikovat látkovou roušky i roušky a filtry z nanovlákna bez jejich poškození. Výhodou dezinfekčních roztoků na bázi alkoholu je bezesporu jejich rychlé vypařování a schnutí roušky a i filtru. Dezinfekci těmito roztoky doporučujeme provést před praním, protože mohou zanechávat po dobu až několika hodin nepříjemný alkoholový zápach.